Цигуларят Димитър Иванов ще бъде водещата творческа фигура – солист и диригент, във вечер, на която ще дебютират и двамата носители на голямата награда от третото издание на конкурса за млади инструменталисти „Кантус фирмус“ – Тодор Иванов (виолончело) – на 21 години, и Божидар Лазаров (пиано) – на 15 г., съобщават от „Кантус фирмус“.
В Самоков ще бъдат отбелязани 140 години от рождението на художника Павел Францалийски, съобщиха от Историческия музей - Самоков.
Акварелната изложба ще бъде официално открита на 19 август (понеделник) в Художествена галерия „Проф. Васил Захариев“.
Събитието е част от празника на планинската община. Същата вечер по-късно пред културната институция ще се състои и традиционната „Вечер в музея“, с концерт на Орлин Павлов, Еделина Кънева и Видинската филхармония.
От музея ще представят и издание от „Галерия Самоковски художници“. Това е каталог, който от музея периодично посвещават на самоковски художник.
Както информира, тази година календар, който Община Самоков издаде, бе посветен на Павел Францалийски.
Павел Францалийски е роден на 18 януари 1884 година в Самоков. Любовта
Изложбата "На животните с любов" гостува на Регионална библиотека "Никола Фурнаджиев" в Пазарджик, съобщиха оттам.
Творбите са дело на ученици на художничката Александра Кисовска, които посещават школа по изобразително изкуство към Младежки дом - Пазарджик.
Както информирахме, изложбата беше открита за пръв път месец септември в галерия "Георги Машев". Тогава десетки жители на града се запознаха с творбите на малките художници.
Това беше първата инициатива, с която започна творческата година за Младежки дом - Пазарджик.
Постановката „Мистерия с кон“ на Сатиричния театър „Алеко Константинов“ – София ще бъде представена в залата на Народно читалище (НЧ) „Развитие 1896“ - Враца, на 19 ноември, съобщават от културната институция. Оттам уточняват, че текстовете са на Стефан Цанев, а пиесата не е поставяна до момента в страната.
Режисьор на постановката е Анастасия Събева, сценографията е на Елена Нацариду, музиката - на Калин Вельов. За хореографията на актьорите се е погрижил Александър Манджуков. В ролите публиката на Враца ще види Кирил Ефремов, Георги Спасов, Теодор Елмазов, Светлозар Начев, Елена Атанасова и Александър Григоров.
Тодорка Христева разказа, че е на 21 години и е студентка в трети курс в Националната музикална академия "Панчо Владигеров", в класа по цигулка на доц. Галина Койчева-Мирчева, а преди това е завършила музикалното училище в Пловдив.
Магдалена Каменова каза, че в деня след концерта в Шумен ще навърши 21 години. "Завършила съм софийското музикално училище при Гергана Илчева, сега продължавам обучението
Боян Дановски търси винаги изненадите, една от любимите му думи е обрат.
Ако един спектакъл ти стане ясен още в първите десет минути, можеш като зрител вече да си вървиш, няма нужда да изчакваш края. Ако една фигура на сцената, една човешка биография изглежда прекалено гладка и логична – значи нещо в нея е пропуснато. В центъра на всяка негова постановка са актьорите.
Това казва режисьорът Владимир Дановски за своя баща Боян Дановски.
„В работата си с актьорите беше безкомпромисен, понякога дори жесток. Целта му беше да ги доведе до максимален резултат, да ги накара да надминат себе си. Не приемаше хора, които се задоволяваха с първия резултат, с най-лесното, които разчитаха само на данните си. Не можеше да се примири с това, че българските актьори, по-талантливи от много други, често играят под възможност
По думите им Иванов принадлежи към плеядата български музиканти, които развиват кариера като солисти и концертмайстори на елитни оркестри по света. Наред с ангажиментите си на първи концертмайстор на Frankfurt Opern-und Museumsorchester, той често гостува като солист и камерен изпълнител в европейските културни центрове.
През миналата година беше специален гост в „Европейски музикален фестивал“, а също и жури в третото издание на конкурса „Кантус фирмус“.
На 19 октомври в Централния военен клуб, младите таланти ще имат възможност да си партнират с Иванов в своята първа изява с оркестър „Кантус фирмус“. Подбраните творби са Клавирният концерт във фа мажор №11 от В. А. Моцарт, който ще бъде изпълнен от Божидар Лазаров. Тодор Иванов ще бъде солист в Соната „Арпеджионе“ от Франц Шуберт, в транскрипция за виолончело и камерен оркестър.
Ще звучат двата цикъла „Годишните времена“ на Антонио Вивалди и Астор Пиацола. Солист ще бъде Димитър Иванов. Той ще започне и ще завърши концерта с музиката на двамата велики майстори.
Българската национална телевизия (БНТ) ще отбележи 65 години от създаването си на 7 ноември, съобщават от обществената медия.
„БНТ е символ на доверието, на стойностите и устойчивите тенденции. Нашата обществена мисия е да опазваме българската идентичност с отговорност и всеотдайност. За БНТ е важно да предоставя висококачествено съдържание, което с тематично многообразие да удовлетворява изискванията на зрителите, отговаряйки на съвременните телевизионни стандарти“, казва генералният директор на БНТ Емил Кошлуков.
Годишнината ще бъде отбелязана в централната емисия „По света и у нас“, когато на екран ще се завърне Радина Червенова и ще си партнира с Даниел Чипев. В седмицата между 4 ноември и 8 ноември водещи ще бъдат още двойките Аделина Радева и Георги Любенов, Костадин Филипов и Добрина Чешмеджиева, Филипа Огнянова и Симеон Иванов. Василена
Филмовият фестивал във Венеция се готви да посрещне тази вечер Лейди Гага и Хоакин Финикс за световната премиера на "Жокера: Лудост за двама", предаде Асошиейтед прес.
Лентата на Тод Филипс е сред най-дългоочакваните на форума. Филмът е част от конкурсната програма на 81-вото издание на форума във Венеция и се представя пет години, след като "Жокера" спечели наградата "Златен лъв", отбелязва Асошиейтед прес.
Студиото "Уорнър брос" избра да представи мрачния комиксов филм на бляскавия фестивал, преди "Жокера: Лудост за двама" да излезе в киносалоните през октомври.
Във филма Артър Флек, изигран от Финикс, очаква зад решетките съдебен процес за престъпленията си. Той среща Харли Куин, в чийто образ се превъплъщава Лейди Гага.
Продължението на "Жокера" се състезава за основните награди на фестивала с филми като "Съседната стая" на Педро Алмодовар, Queer
Изложбата „Цветни спомени от музея“ представя в творби от фонда за изкуство и култура „Ангел Симеонов“.
Вернисажът е на 15 октомври в музея-галерия „Анел“, съобщават организаторите.
„Зрителите имат възможността да се насладят на откупени картини от изложби, които вече са се състояли в галерията. Сред тях са самостоятелните експозиции на Цанко Цанков, Владимир Пенев, Вълчан Петров, проф. Кирил Божков, Николай Янакиев, Станислав Божанков и Явор Цанев. Тези произведения, отразяващи оригиналния почерк на авторите, ще могат да бъдат видени в рамките на експозицията, бидейки част от колекцията на фонда“, коментира кураторът на проекта Пламена Димитрова-Рачева.
По думите й колекцията с произведения на изкуството на фонда е резултат
Кои са гъделчетата и кои са прахундерите? Какво става с нас, когато попаднем в света на едните, или в света на другите? Тези отговори дава новата българска куклена пиеса „Кой ме гъделичка“, която ще бъде поставена за първи път на сцената на Държавния куклен театър „Георги Митев“ в Ямбол. Премиерата на спектакъла е на 7 ноември.
Пиесата на Румен Николов е под режисурата на Ева Кьосовска. В спектакъла се сблъскват два фантастични свята – този на гъделчетата, които ни карат да бъдем усмихнати, и света на прахундерите, които ни карат да бъдем мрънкащи, повдигна леко завесата Ева Кьосовска.
„Основното послание, което искаме да кажем на децата, разбира се и на техните родители, е че просто от нас зависи в какъв свят ще живеем. Дали хората около нас ще бъдат усмихнати, или хората около нас ще бъдат мрънкащи“, посочи още тя.
Сц
Проектът „Музиката на Гершуин“ се приема с голям успех и кара публиката да си тръгва истински щастлива от нашите концерти. А нас, които сме на сцената, това ни радва много, каза Хилда Казасян.
На 17 октомври концерт-спектакълът „Да обичаш Гершуин“, част от национално турне на екипа на Хилда Казасян и Плевенската филхармония, ще гостува и на разградската публика. Заедно с певицата на сцената ще са отново Теодосий Спасов, Васил Петров, Христо Йоцов, Живко Петров, Михаил Йосифов и Димитър Карамфилов. Те ще изпълнят програма, аранжирана специално от Христо Йоцов за Плевенската филхармония с диригент Борислав Йоцов.
"Щастлива съм, че ще можем да представим този спектакъл в Разград. Не е случайно, че градът е един от първите, където гостуваме с музиката на Гершуин. При представянето на другите ни два филмови проекта – „Да послушаме кино&ld